طرح موضوع پایان نامه ارشد

1. انتخاب موضوع:

توجه: حتی اگر عنوان موضوع شما با عنوان برخی تحقیقات پیشین یکسان است، مهم نیست. آنچه در این زمینه مهم است، «تفاوت محتوا» است.

 

2. جستجوی موضوع در میان پایان نامه ها:

برای اینکه ببینید آیا پیش از این پایان نامه ای با عنوان پایان نامه شما یا عنوانی نزدیک به آن کار شده است یا نه می توانید به ایران داک مراجه نمایید. نحوه جستجوی ایران داک در سایت دانشگاه فردوسی توضیح داده شده است.

در یافتن پایان نامه های مرتبط با موضع نباید به ایران داک بسنده کرد. باید بخش پایان نامه های دانشگاه ها را نیز جستجو نمود، زیرا بسیاری از پایان نامه ها در ایران داک ثبت نشده اند. جستجوی بخش پایان نامه های دانشگاه ها عمدتاً با مراجعه به آن دانشگاه میسر می شود، اگرچه این امر در خصوص برخی از دانشگاه ها با ورود به بخش کتابخانه از طریق سایت آنها امکان پذیر می باشد. دانشگاه تهران از این دست است. برای جستجو در بخش پایان نامه دانشگاه تهران بروید به اینجا.

اگر موضوع خود را در بخش کتابخانه دانشگاه امام صادق سرچ نمایید، از آنجا که این دانشگاه از سیستم سیمرغ استفاده می نماید، همان موضوع در تعدادی دانشگاه دیگر نیز سرچ خواهد شد. برای آدرس بخش سرچ کتابخانه ای دانشگاه امام صادق بروید اینجا.

نکته: پس از یافتن پایان نامه مرتبط، مشخصات آن را به طور، حتی المقدور، کامل به فایل منابع و مآخذ خویش منتقل نمایید.

 

3. جستجوی موضوع در میان کتاب ها:

(1) برای این که ببینید آیا تاکنون کتابی مرتبط با موضوعتان نگاشته شده است یا نه به سایت خانه کتاب مراجعه نمایید. در این سایت مختصات هر کتابی که به چاپ رسیده باشد، یافت می شود.

(2) برای این که بدانید کتاب مرتبطی با موضوع کار شما در کدام کتاب خانه است، به پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران مراجعه نمایید.

(3) برای سفارش کتاب به صورت اینترنتی یا این که بدانید آیا کتاب مرتبط با موضوع کار شما در کتابفروشی ها موجود است یا به اتمام رسیده است، به سایت های فروش اینترنتی کتاب، مثلاً بای بوک مراجعه نمایید. (البته شخصاً خرید های از راه دور خود را از کتاب فروشی مولی انجام می دهم، زیرا هزینه پستی معقول تری را پیشنهاد می دهد. شماره کتاب فروشی مولی: 66409243-021).

 

4. تهیه فرم پروپوزال:

فرم پروپوزال را دانلود نمایید و سعی کنید بر اساس موضوعی که انتخاب نموده اید، آن را پر کنید. این فرم را می توانید از سایت دانشگاه مربوطه دانلود نمایید. برای دانلود این فرم که در سایت دانشگاه بیرجند با عنوان «فرم طرح تحقیق ارشد» قرار داده شده است، بخش مدیریت تحصیلات تکمیلی در «معاونت آموزشی» مراجه نمایید

/ 0 نظر / 249 بازدید