کتابخانه های نرم افزاری

برای یک دانشجو فلسفه اسلامی، بخصوص دانشجوی رشته حکمت متعالیه، مراجعه به کتب فلسفی با در دسترس داشتن برخی نرم افزارهای موسسه نور بسیار سهل و آسان خواهد شد.

عنوان نرم افزارهایی که می توان منابع فلسفه اسلامی را در آنها یافت یا اساساً در برگیرنده منابع تحقیقاتی وی است، عبارتند از:

(1) «کتابخانه حکمت اسلامی»: که شامل کتب منطقی و فلسفی فلاسفه است.

(2) «کتابخانه کلام اسلامی»: که کتب کلامی فلاسفه را می توان در آن یافت. توجه: بخشی از آراء منطقی و فلسفی فلاسفه را باید در کتب کلامی ایشان دنبال نمود.

(3) «عرفان»: بر هیچکس گره خوردگی فلسفه صدرا و عرفان پوشیده نیست. لذا برای پی گیری بخشی از آراء وی به این نرم افزار نیاز است.

(4) «اصول الفقه»: بحث های منطقی را گاه باید در کتاب های اصولی دنبال نمود.

(5)، «جامع التفاسیر»: برخی آراء فلسفی فلاسفه را باید در کتاب های تفسیری آن ها جست. مثلاً کتاب تفسیر القرآن ملاصدرا.

(6) «جامع الاحادیث»:این نرم افزار در پی گیری تفاسیری که فلاسفه از احادیث ارائه نموده اند، بسیار کمک می کند. مثلاً شرح اصول کافی ملاصدرا.

(7) «تراجم»: فهرست کتاب های فلاسفه و زندگی نامه آن ها را می توان در کتاب های این مجموعه پی گرفت.

(8) «قاموس النور»: بالاخره برای این همه کار بر روی آثاری که به زبان عربی هستند، سر و کارتان به فرهنگ های لغت عربی خواهد افتاد.

(9) «مجموعه آثار استاد شهید مطهری»

(10) «یادداشت های شهید مطهری»

(11) «فیض کاشانی»

(12) «مجموعه آثار علامه حسن زاده آملی»

نکته: اولاً این نرم افزارها م توانند تا حد زیادی شما را از مراجعه به کتاب خانه ها بی نیاز کنند، ثانیاً با امکان جستجوی کلید واژه ها توسط این نرم افزارها، صرف جویی قابل ملاحظه ای در زمان تحقیق خویش خواهید داشت.

/ 0 نظر / 229 بازدید